Na čem se šetří v Praze 4? (Vaše 4)
Informace o tom, že radnice hospodařila v loňském roce s přebytkem, vypadá jako dobrá zpráva. Bohužel tomu tak není.
Přebytku bylo dosaženo ne dobrým hospodařením, ale spíš neschopností koalice (Trojkoalice, ODS, STAN (Tučňák), HPP) realizovat naplánované investiční akce a nedostatečným čerpáním prostředků z rozpočtu na údržbu a potřeby občanů Prahy 4. Koalice nemá nejvíce práce se správou obce, ale s tím, aby jako slepenec vůbec držela pohromadě. Investice se staly obětí toho, že rada hledá obtížně shodu, pokud se na řešení vůbec dohodne.
Výsledkem je, že projekty se nerealizují buď vůbec, nebo s obrovským zpožděním. Jen několik pří- kladů za všechny. Koupaliště Lhotka je stále zavřené, i přes opakované sliby jeho rychlé rekonstrukce. Znovuotevření Branického divadla nabralo neuvěřitelné zpoždění a je stále v nedohlednu. Občané si stále více stěžují na stav chodníků a zeleně na Praze 4 a nelze se jim divit. Městská část do oprav chodníku neinvestuje plánované prostředky a údržba zeleně se stále zhoršuje. Pokud chceme zjistit, jak se na Praze 4 hospodaří, musíme se podívat do auditu o hospodaření. Tam už dobré zprávy nenajdeme.
Dovolím si uvést jeden příklad, a to výsledek kontroly hospodaření v příspěvkové organizaci Zdravotnické zařízení Prahy 4. Bylo odhaleno, že organizace měla řadu nedostatků. Organizace postupovala v rozporu se zákonem o finanční kontrole, tedy zákonem, jehož účelem je zajistit hospodárné naklá- dání s prostředky veřejných rozpočtů. Výše zmíněná organizace dále nezřídila inventarizační komisi, ani nesestavila plán inventur. Netušíme, kdo inventarizaci provedl a zda vůbec. K dokreslení poměrů uvedu nezveřejnění smlouvy za 830.000,- Kč bez DPH ve věstníku v požadovaných 15ti dnech, ale až po neuvěřitelných 684 dnech. Nevíme, proč bylo nutno tuto smlouvu skrývat, nebo zda se jednalo o pouhou nekompetentnost.
Přes veškerá pochybení byly řediteli organizace Zdravotnické zařízení Prahy 4 vyplaceny odměny. Nesmyslné se to zdá jen do chvíle, než zjistíte, že ředitelem není nikdo jiny než zastupitel Bc. Jan Schneider z HPP (dříve z ODS). Zda panu řediteli byly odměny vyplaceny za kvalitní práci, nebo jako platba za loajální hlasování v zastupitelstvu, si musí každý rozhodnout sám. Přebytkem za minulý rok bylo tedy dosaženo ne efektivním hospodařením, ale šetřením na budoucnosti občanů Prahy 4.
Filip Vácha, předseda klubu zastupitelů TOP 09