Úvodník tištěné Pražské 4ky
Vážení sousedé,
obracíme se na Vás prostřednictvím těchto našich „novin“ z jednoduchého důvodu, a to proto, že jinou možnost nemáme. Přestože jsme jako TOP 09 v komunálních volbách v roce 2014 získali v naší městské části podporu více než 18 % z Vás, v radničních novinách Tučňák dostáváme jako opoziční strana současného zastupitelstva prostor pouhé půl tiskové strany jedenkrát za tři čísla. Tedy jednou za tři měsíce. V těchto skromných „novinách“ tak najdete více našich názorů, než kolik jsme měli možnost Vám představit v radničních novinách za více než dva roky od minulých voleb.
A když už jsme nakousli téma našeho radničního časopisu, je na místě začít naší představou o tom, jak by měl v budoucnu vypadat. Za hlavní považujeme, aby přestal být hlásnou troubou vládnoucí koalice na radnici. Měl by být co nejotevřenější názorům občanů i jejich zastupitelů, měl by jim sloužit opravdu kvalitními praktickými informacemi o tom, co se v našem městě děje a na čem je možné se podílet. Neskrýváme, že jsme se při promýšlení budoucí podoby radničních novin inspirovali kromě zahraničních zkušeností i aktivitami občanského sdružení Oživení, které v rámci svého projektu Hlásná trouba: zneužívání periodik a informačních kampaní na úrovni místních samospráv v ČR připravilo za podpory řady donátorů praktický manuál pro dobré radniční periodikum. Jeho obsahem jsou zcela praktické kroky k přeměně radničního propagačního plátku v kvalitní městský časopis.
Jedinou chybou tohoto manuálu ve vztahu k městské části Praha 4 tedy je, že se jím současná radnice vůbec neřídí. Radniční Tučňák tak bohužel zůstává jedním z nejuzavřenějších periodik vůbec.
Základní podmínkou úspěšné tvorby otevřeného radničního časopisu je neslučitelnost funkcí v radě města a v redakční radě časopisu. Starosta v čele redakční rady bude zkrátka vždycky myslet více na svůj budoucí volební výsledek než na nepřikrášlené informace pro občany. Bohužel právě tohle základní pravidlo radnice Prahy 4 porušuje, když předsedou redakční rady Tučňáku je pan starosta Štěpánek a členem pan místostarosta Zicha. Je nutné připravit dosud neexistující statut redakční rady našeho časopisu a v něm stanovit, že členem nesmí být člen rady obce. Navrhujeme také nově volit členy redakční rady v zastupitelstvu, aby tato volba byla pod kontrolou veřejnosti a
také aby bylo jasné, kteří zastupitelé mají odvahu do ní zvolit nezávislé osobnosti a kteří budou volit sami sebe. Zastoupení v redakční radě by zároveň mělo alespoň trochu odrážet složení našeho zastupitelstva, o kterém rozhodli občané svojí volbou.
Realita je taková, že opozice má v redakční radě pouhé tři členy, přestože koalice vládne většinou pouhých několika hlasů. Manuál občanského sdružení Oživení doporučuje, aby v redakční radě byly projednávány všechny věci, které se časopisu týkají, včetně výběrových řízení na jeho přípravu a tisk, smlouvy s jeho redaktory i smlouvy na další služby, které s přípravou souvisí.
Radnice Prahy 4 se v naprostém kontrastu k tomuto doporučení neobtěžovala v redakční radě ani s občany probrat rozsáhlou změnu podoby časopisu, která znamená jeho zkrácení o třetinu a úplně novou grafickou podobu.
Přitom jde o rozhodnutí, které by mělo být ze své podstaty věcné a nepolitické. Vrcholem arogance současného vedení radnice pak je přiřazování „nápravných“ komentářů ke kritickým názorům opozičních zastupitelů. Existuje přitom dnes už řada příkladů dobré praxe, kdy jsou do redakčních článků zařazovány i odlišné názory opozičních zastupitelů, jako např. v časopise městské části Praha 6 s názvem Šestka nebo Hobuletu Prahy 7.
Naším přáním je, aby byl radniční časopis v budoucnu zkrátka daleko více o Vás a pro Vás než o politicích. Přejeme Vám klidný zbytek léta. (red)